01
MAR
2016

GYROKİNESİS ® Genişleme Sistemi ve MS Hastalığı İçin Faydaları

Tüm hastalıklara destek tedavi olarak sağlık dünyası uzun bir süredir egzersizi önermekte, hatta “egzersiz ilaçtır” sloganına son dönemde bir çok yerde rastlanmaktadır. Ancak, verimli ve etkili uygulama için biraz daha ayrıntıya ihtiyaç vardır. Bunun için de şu sorulara yanıt aranmalıdır: “Uygun egzersizi yapıyor muyum?” ve  “Yaptığım egzersiz vücuduma ve ruhuma iyi geliyor mu?” Evet yanlış okumadınız; egzersizin ruhunuza da iyi gelmesi gerekiyor. Başarı hissi yaşanmalı ve egzersiz bittiğinde size mutluluk vermelidir? Bu soruları yanıtlarken aceleci davranılmaması gerektiğini vurgulamak isterim. Örneğin, bazı bağlantıları olan koreografik ve koordinasyonel hareketlerin vücudunuz tarafından yapılamadığı kararını da hemen vermemelisiniz. Zira bu tür karmaşık olduğunu düşündüğünüz egzersizler tek yönlü ve tek düze çalışmalardan daha fazla verim sağlayacaktır. Sinir sisteminiz,bu tür egzersizlerden olumlu etkilenecek, beyin faaliyetleriniz bu tür egzersizler sayesinde, farkında olmadan çok daha iyi çalışacak; daha çok sinaps (beyindeki nöronları birbirine bağlayan dokular) görev alacak ve günlük hayattaki birçok hareketi de  daha rahat yapmanız  desteklenecektir. Bu nedenle ilk karşılaştığınız ve biraz karmaşık olduğunu düşündüğünüz hareketler için vücudunuza zaman tanıyın ve vazgeçmeyin. Kendinizden hoşgörüyü esirgemeyin. Biliyorsunuz “mükemmelliyetçilik” bir çok hastalık gibi MS hastalığının da  tetikleyicisidir. Özellikle spor eğitmeninize güveniyorsanız birkaç deneme için hem ona hem de kendinize zaman tanıyın. Göreceksiniz ki her defasında uygulama daha kolay olacaktır.

Hareketlerin bir bölümünün sandalye üzerinde yapılması, Gyrokinesis’i özellikle denge kaybı yaşayan MS hastaları için etkili bir seçenek yapmaktadır. Gyrokinesis ® Genişleme egzersizinden biraz bahsetmek istiyorum.

GYROKINESIS® (Cayrokinesis) genişleme sistemi; Türkiye için çok yeni olmakla birlikte, Amerika ve Avrupa’da kabul görmüş ve yaygın olarak icra edilen bir sistemdir. Gyrokinesis Macar balet  Juliu Horvath tarafından geliştirilmiştir. Üç boyutlu hareket serileriyle ritmi, akıcılığı ve doğru nefeslenmeyi içinde barındıran benzersiz bir egzersiz sistemidir. Egzersizleri hız sınırı olmadan gerçekleştirilen dairesel ve spiral hareketlere dayanır.. Öncelikle omurga sağlığına odaklansa da GYROKINESIS® genişleme sistemi; tüm vücudu destekleyen, postür düzeltici, zindelik kazandırıcı, fiziksel farkındalığı arttıran bir çalışmadır. Sinir sistemini dengeler; böylece koordinasyon ve konsantrasyonu arttırır. Değişik nefes teknikleri ve ritim içerir. İnsanların tıkanmış enerji akışını açarak ruhsal rahatlamayı beraberinde getirir. Böylece fiziksel ve ruhsal bütünlüğü sağlar. Zira GYROKINESIS® Genişleme Sistemi, dans, yoga, Tai Chi ve yüzme sporundan esinlenerek ortaya çıkmıştır. Sistem doğal, sert hareketler içermeyen ve kesintisiz yapılması gereken birbiri ile devinimli hareketleri içermektedir. Önce tabure (sandalyede) başlar, sonra yerde matta devam eder ve en son aerobik çalışmalarla biter.

Faydaları:
Dik duruş, sağlıklı kaslar, güçlü ve esnek bir omurga, sağlıklı eklemler, sağlıklı kan dolaşımı, denge ve nöromasküler koordinasyon, artan aerobik kardiyovasküler stimülasyon dolaşımı, artan kan dolaşımı, artan lenfatik sıvılar ve yüksek enerji sirkülasyonu başlıca tespit edilen faydalarıdır. Eklemlerin hareketliliğini arttırarak, en üst kapasiteyle her yöne hareket etmesini sağlar. Kas tonlanmasını ve uzamasını arttırmak için sinir sistemini uyarır ve kuvvetlendirir. Omurganın hareket etmesini sağlar ve esnek olmayan omurgayı ve ona bağlı olan organları düzeltir. Duyuların algılarını kuvvetlendirir. Bedende ahenk ve enerji dengesi sağlar. Nöromasküler yenilenmeyi sağlar.
Bu denli çeşitli yararları olan Gyrokinesis’in hayatınızda olması gerektiğini düşünüyor ve özellikle vurgulamak istiyorum: “Harekete Geçin Egzersize ve Gyrokinesise Bir Şans Verin!”

Sporcu, öğretmen, antrenör, yönetici ve veli olarak sporla geçirdiğim 30 yılda oluşan tecrübe ve birikimlerimi, sporu hayatına katmak isteyen herkese rehber olması maksadıyla sporun ferrincesi sitesinde sunmaktayım. Faydalı olmasını diliyorum…

Yorum Yapın

*

captcha *